четверг, 22 декабря 2011 г.

ЗВІТ


ЗВІТ
ПРО ПРОХОДЖЕННЯ ПЕДАГОГІЧНОЇ ПРАКТИКИ

студентки  5  курсу,  групи УА
Федулєєвої Анастасії Валеріївни


Практику проходила у 8-А класі СОШ №13
з 28.11 до 16.12. 2011 р.
Груповий керівник                    Попова О.А.
Керівник від бази практики      Борисенко О.П.

1.   Кількісні результати педагогічної практики
Відвідано 4  уроків учителів (з них 2 мови, 2  літератури)
Відвідано 0  уроків практикантів(з них 3 мови, 3 літератури)
Проведено 14 уроків (з них 11 мови, 3 літератури)
Відвідано 2 позакласних заходів
Підготовлено 2 позакласних заходів

2.  Зміст та характеристика навчально-виховної роботи студента під час практики.
Преддипломну практику я проходила у СОШ №13, в якій я працюю.
Я відвідала 4 уроки вчителя з мови та літератури, щоб ознайомитись із її способами організації класів.  Перший тиждень я працювала разом із вчителем. Вона мені пояснила до яких вправ та форм роботи учні вже звикли. Повідомила про рівень підготовки класу. Та дала календарно-тематичне планування.
При підготовці планів конспектів я зверталась до книжо М.І. Пентилюк, які мені допомогли з відбором  матеріалу  та вправ до уроку.
На уроках літератури ми вивчали творчість Т. Шевченка та Л. Українки. Я працювала з учнями над розумінням поезії, звязком життя письменника з його творчими доробками. Також я хотіла підвести учнів до думки, що без розуміння життя, особливостей характеру, його життєвих обставин, не можна осягнути глибину поезій.
Кожного робочого дня я працювала у блозі, де ділилася своїми враженням та спостереженнями.

3. Найтиповіші помилки, найбільші  труднощі у навчально-виховній роботі
При проходженні переддипломної практики, я зустрілася із труднощами .
На першому тижні в мене були труднощі із складанням логічного конспекту, тому що я ще не повністю звикла до класу, його здібностей. Також важким було правильно та чітко проінструктувати учнів щодо виконання завдання, бо вони ще не звиклі до мого голосу та формування завдань.
На другому тижні робота була  більш успішною. Мені вдалося наладити контакт із класом. Також в мене вже майже не було труднощів із відбором матеріалу до уроку. Робота з класом була вже налагоджена.
Третій тиждень вже не мав складнощів у підготовці та організації класу.
Нажаль, при перегляді уроку почула фонетичні помилки. Над цим потрібно працювати.

4. Особисті досягнення. Методичні творчі знахідки, відкриття, нестандартні рішення
Під час практики я виховувала в себе вчителя. Працювала над способами організації класу, над утриманням дисципліни (що, я вважаю, одним з найголовнішим для результативності уроку). Своїм досягненням, я вважаю, складання та проведення залікових уроків. Також мені вдалося підібрати текст диктанту, який відповідав пройденої теми.
Найцікавішим для учнів було колективна робота, бо кожний мав змогу проявити себе заради діла.
Я зрозуміла, що потрібно працювати з усім класом, викликати до дошки слабких учнів, щоб допомогти їм уникати труднощів.

5. Загальні висновки
За практику я навчилась спілкуватись з учнями, підтримувати дисципліну на уроці, обирати доцільні методи та прийоми роботи на уроці.
Під час практики я на вчилась працювати з учнівськими зошитами. Також важливим для мене була перевірка переказів та диктантів. Я ознайомилась з правилами оцінювання даного виду роботи.
Ця практика є для мене дуже важливою як для вчителя. Я влаштована результатами виконаної роботи.

Конспект уроку української літератури


Кузнєцова Анастасія Валеріїва
студентка групи УА 5
Севастопольського міського
гуманітарного університету

Науковий керівник:
Попова Олена Анатоліївна

Керівник від бази практики:
Борисенко Олена Петрівна

Конспект
уроку української літератури
Тема: Леся Українка. Розповідь про життя поетеси, її мужність і силу духу. Мотив гармонійного єднання людини з природою у вірші «Давня весна»
Урок проведено: 14 грудня 2011 у 8-А класі
Мета: допомогти глибше осягнути життєвий і творчий шлях Лесі Українки, її багатогранну складну обдаровану особистість через спогади, листи, біографічні твори; розкрити через поезію відповідність між певними поетичними рядками й фактами з життя Лесі Українки;  розвивати усне зв’язне мовлення учнів; розвивати поетичне мовлення учнів, уяву, вміння відчувати настрій поезії; виховувати почуття надії та віри у краще, незважаючи на людські недуги.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу
Підручник: Українська література/ Авраменко О.М., Дмитренко Г.К.- К: Грамота, 2008.- С. 135-137
Наочність: Оформлення дошки (Додаток А), фотографії (Додаток Б)
Обладнання: фото Лесі Українки, Олени Пчілки, Петро Косач, картки з написами
Структурно-композиційна схема уроку
                   I.                        Організація класу на роботу
                II.                        Повідомлення теми, мети і завдань
             III.                        Актуалізація опорних знань
a)                  Бесіда
             IV.                        Сприйняття та засвоєння учнями нового матеріалу
                V.                        Підсумок уроку
              VI.                        Домашнє завдання
           VII.                        Оцінювання

Хід уроку
                   I.                        Організація класу на роботу (1 хв.)
·        створення психологічного настрою;
·        перевірка готовності учнів до уроку;
·        створення емоційної атмосфери уроку
                II.                        Повідомлення теми, мети і завдань (3 хв.)
Сьогодні ми з Вами продовжуємо знайомитись з особистістю та творчістю Лесі Українки.
...Як нам потрібно сьогодні учитися у Лесі Українки вірному сприйняттю багатогранного життя...
П. Тичина
Прийом незавершених речень:
-                     Я цілком погоджуюсь із Павлом Тичиною…
-                     Цими рядками Павло Тичина…

Запишіть до зошитів тему «Леся Українка як особистість», зазначте дати: 1871-1913 та епіграф уроку:
             III.                        Актуалізація опорних знань (17 хв.)
a)                 бесіда
-                     Із творчістю Лесі Українки Ви вже зустрічаєтесь у друге. Дома Ви вже почали знайомитись з її особистістю, готувались до зустрічі з письменницею. Давайте спробуємо познайомитись ближче: наблизимося до письменниці, часу, її оточення. Давайте спробуємо підійти до неї ближче та створити власну уяву.
Перший крок
Що нам дає першу уяву про особистість (зовнішність)
-                     Портрет (на дошку кріпиться фото письменниці)
-                     Починаємо працювати. Перше, що ми бачимо в людині — це її зовнішність. (на дошку приклеюється портрет письменниці)
ü    Вчитель зачитує спогади сучасників про зовнішність поетеси (після кожної цитати робиться підсумок уроку):
Ø    Аріадна Трущ
 «Лесю уявляють мужеською, але вона відзначалася великою жіночністю. Леся любила одягатися. Одягалася гарно, але скромно, спеціально любила гарні блузки. На лівій руці носила чорну рукавичку. Ходила Леся рівно, але з паличкою...»
Ø    Касіян Гранат, молодий чиновник, який служив з батьком в одній установі, залишив такі спогади: «Невисока білява молода жінка, бліда, тендітна, ніби стомлена, але енергійна, весела. Ось вона сміється і з її звужених повік випромінюється тепло, густа синява, біля очей лягають тоненькими павутинками зморшки. Ось вона перестає сміятись, і враз павутиннячко зникає, зникає і синява очей. Вони стають світлими, блакитними, допитливими, ніби вона чогось жде від співбесідника. Ось вона піднімає невеличку руку, білу-білу, із синіми прожилками, і поправляє сплетені вузлом коси. Між брів, не зачіпаючи високого сяючого чола, стримить тоненька риска».
ü    Учні роблять узагальнення опису зовнішності. Зовнішність людини може нам розповісти про життєві обставини, характер, вдачу, моральні якості, тобто внутрішній світ.
Другий крок
Ми знаємо, що оточення людини має великий вплив на формування особистості. Отже, скажіть будь ласка у якому оточенні формується людина. (сімя)
Оточення (ставиться перша стрілка)
ü    Олена Пчілка- мати (кріпиться фото)
Мати вплинула на формування світогляду, сформувала патріотичні погляди. Вплинула на вибір життєвого шляху. Прилучала з дитинства до перекладацької праці (зокрема, творів Гоголя, навіть Гомера). Заохочувала до вивчення фольклору, етнографії. Завдяки матері Леся «змалечку пише добірною українською мовою». Мати підбирала домашніх вчителів, не віддала до гімназії, бо це була казенна наука, всуціль зрусифікована. Вона ж вибрала доньці вельми красномовний псевдонім. Підсумок: Отже, мати вплинула на формування світогляду, на розвиток обдарувань, на рівень освіченості.
ü    Петро Косач - батько (кріпиться фото)
Він врятував життя Лесі, коли вона була ще немовлям. Оскільки мати не могла годувати груддю доньку, бо захворіла на тяжку анемію, то батько, боячись, що дитина загине, взяв відпустку і за лікарськими приписами, які старанно виконував, налагодив штучне годування і виходив Лесю сам. Може, тому вони: донька і батько, були найщирішими і найніжнішими приятелями. Та й Леся була подібна до нього і вродою, і вдачею. Для своєї улюблениці Петро Косач побудував «білий домик», де Леся писала свої твори, був одним з перших читачів. Підтримуючи обдарування і захоплення, все ж найбільше турбувався про здоров’я, тривожився, коли у «білому домику» до пізньої ночі горіло світло.
 Підсумок: Найбільше, що дав дочці, — безкорисливу справжню батьківську любов, матеріально забезпечив здобутгя освіти, сприяв розвитку обдарувань, захоплень, вплинув на формування характеру і вдачі.
Третій крок
-                     Як ми вже дізналися, батьки Лесі дали їй усе можливе. Вони подарували їй найцінніший подарунок. Який? (освіта)
Освіта
-                     Знайдіть будь ласка у статті відомості про те, яку освіту отримала Леся Україна. (учні зачитують цитати)
ü    Висновок. Леся Українка — високоосвічена ерудована людина. Знання свої здобула завдяки батькам, великій силі волі, витримці, бажанню. Отже, короткий підсумок — semрег tіго (завжди учень). Не зайве буде й нам скористатися таким девізом .
Четвертий крок
Характер
-                     Батьки, оточення, освіта формують в людини характер.
-                     Як Ви вважаєте, яким був характер в Лесі Українки?
-                     Професор Б. Степанишин у своїй книзі про Лесю Українку сформулював 14 характерних рис великої українки. Серед них скромність, самокритичність, прямота, делікатність.
Ø    Висновок. Леся мала сильний характер, залізну волю, була терплячою, бо інакше вона не змогла б перебороти хворобу і життя в таких суспільних умовах.
-                     Підсумок схеми
-                     Отож, наша робота була плідною. Чи можемо ми тепер сказати якою була Леся? Ви можете користатися для відповідей своїми схемами, які сподіваюсь, будуть вам корисними.(відповідь учнів)
-                     Висновок.
Леся Українка — високоосвічена обдарована особистість з багатим духовним світом, з високими моральними принципами, шляхетна і благородна натура. Завдяки силі волі, витримці, залізному характеру витримала випробовування долі і могла підвести підсумок:
 «Зрештою, життя моє не було убогим, і сором було б мені плакатись на нього». (висновок робиться вчителем)
             IV.                        Сприйняття та засвоєння учнями нового матеріалу (17)
-                     Чи любите ви весну? Чому?
-                     Сьогодні ми з Вами познайомимося із віршем «Давня весна». Про що говорить назва вірша? Яким він може бути?
-                     Виразне читання вірша «Давня весна» (вчитель)
-                     Відкрийте підручники на сторінці 137. Подивиться на вірш. Візьміть олівці та розставляйте наголоси протягом мого читання вірша. Спробуйте, слухаючи ці рядки, уявити собі картину, яку нам описує Леся Українка.
-                     Обмін враженнями («мікрофон»)
-                     Закінчить будь ласка речення (на дошці)
ü    Мене найбільше вразило….
ü    Я відчув…
ü    Я побачив…

-                     Бесіда за змістом поезії
-                     Чи правильно ми зрозуміли образ давньої весни?
Ø    А яку весну згадує поетеса, прочитайте рядки, як їх зрозуміти (або про що вони свідчать)
Ø    А який настрій у ліричної героїні вірша?
Ø    Що вона відчуває?
Ø    Чому? Які факти з життя Лесі пояснюють такий стан ліричної героїні?
Ø    Чому такий контраст?
Ø    Прочитайте рядки, що свідчать, що маленька героїня знаходиться під захистом, оберегом навколишнього чарівного світу, що свідчать при їх нерозривний зв’язок.

-                     Художній аналіз поезії «Давня весна».
-                     Прослухайте поезію ще раз. І спробуйте зафіксувати увагу на кожному моменті, кожному образі, що допомагають нам відчути і пережити стан і відчуття героїні.
Гроно «Дитячі спогади Лесі»
-                     Давайте зберемо по часточках цю картину: Весна, природа, дарунки, яблуневі гілки, листя, квітки, вітер, гай, воля, пташині пісні.
-                     А тепер до деяких образів давайте додамо характеристику зроблену Лесею:
Весна - весела, щедра, мила ....
-                     А як вона себе повидить? Знайдіть метафору? Яке значення вони мають? (Що цим хотіла Леся підкреслити, сказати)
промінням грала, сипала квітки ....
-                     Знайдіть синоніми, що передають розвиток природи:
ожило, загомоніло
-                     Знайдіть порівняння, яке описує політ весни:
Вона летіла хутко, мов стокрила
-                     Леся вживає у вірші повтори. Як ви вважаєте, що ними хотіла підкреслити Леся?
все, я, мене ...
-                     Вірш насичений запереченнями. Знайдіть їх. Яку роль вони відіграють:
Ні, не забула! не придбала, не забуде, не було й не буде.

-                     тепер уважно ще раз прочитайте усі компоненти нашого грона, пригадайте що ми визначили про стан нашої героїні, її думки про своє життя.
-                     a. Якби ви визначили настрій цієї поезії. Її тон (оптимізм, …)
-                     b. Які думки утверджуються у цій поезії. Які мотиви знаходять розвиток у цій поезії?
-                     c. Яка ж основна думка?

-                     Давайте звіримо наші думки з поетесою – прочитаємо уривок з її листа….
У квітні 1892 р. поетеса писала М. Павликові: «...Весна тепер справжня настала, і навіть тут у нас було нібито гаряче, а мені се найкраще. Я вже давно не бачила справжньої весни, і мені здається, що так багато зозуль, як сей рік, ще ніколи не було. Через те я, хоч і не часто, приходжу в оптимістичний настрій, і тоді мені своє і чуже життя кращим здається, а дуже нелогічно, бо що спільного між оптимізмом і зозулями? Але, певне, в мені якийсь атавізм одкликається, спасибі йому!...»
-                     Чому образ зозулі визначено як домінуючий?
Зозулі і оптимізм — ось ключ до розуміння віршів про весну Лесі Українки, їх бадьорого життєрадісного тону.

                V.                        Підсумок уроку (3 хв.)
-                     Чи познайомилися ми ближче з поетесою?
-                     Що нового ми дізналися про неї? Що відкрили для себе?

             VI.                        Домашнє завдання (1 хв.)
-                     Як Ви вважаєте, чи варто нам продовжити роботу вивчення творчості Лесі Українки? Давайте визначимо наше домашнє завдання.
-                     Отже, нам потрібно вивчити напамять вірш «Давня весна»

          VII.                        Оцінювання (2 хв.)
Оцінки з коментарем.



ДОДАТОК А


ДОДАТОК Б